Обвал фунта: що це було?

Усик ІлляАвтор

Головний експерт Центру економічного прогнозування Газпромбанку

Flash crash фунта в чомусь схожий з подібним обвалом фондового ринку США в травні 2010 року
У п’ятницю британський фунт продемонстрував стрімкий обвал, всього лише за пару хвилин валюта втратила близько 6% (з 1,26 до 1,18) щодо долара. Тиск на валюту посилився після заяви прем’єр-міністра Великобританії Терези Мей про те, що міграційні питання залишаються пріоритетом. В таких умовах британські компанії не зможуть розраховувати на колишні умови доступу на європейський ринок. Однак ці заяви з’явилися на початку тижня. Негативні очікування посилилися після вкрай жорстких висловлювань президента Франції Франсуа Олланда про те, що Brexit повинен бути «жорстким» — це означає вихід Британії з європейської зони вільної торгівлі.

Подібні сигнали прийшли і з боку канцлера ФРН Ангели Меркель, створивши вкрай негативний інформаційний фон навколо британської валюти. Такий сценарій дійсно передбачає зниження фунта в діапазоні $1,1-1,2 за фунт і паритету британського фунта до євро в середньостроковій перспективі, але не одномоментний обвал. З 11 трлн фунтів зовнішніх активів і зобов’язань Великобританії (580% ВВП країни) близько 40-45% припадає на взаємини в ЄС і «жорсткий» сценарій розлучення призведе до істотного відтоку капіталу і виведення фінансових потоків з-під юрисдикції Лондона, скороченням взаємного товарообігу.Для компенсації негативного ефекту від падіння експорту товарів і послуг (30-50 млрд фунтів в рік) потрібно істотне зниження курсу британського фунта щодо євро і долара до вищезазначених рівнів. Безумовно, фунт зараз знаходиться під тиском виходу Великобританії зі складу ЄС, однак дане падіння виходить за рамки безпосереднього впливу Brexit. Якщо подивитися на ситуацію з позиції цифр, то одна з найбільш ліквідних валют у світі на найбільш ліквідному ринку (щоденний оборот світового валютного ринку становить $5,1 трлн, з яких оборот по британському фунту $650 млрд) за лічені хвилини втрачає 6%.

Flash crash фунта в чомусь схожий з подібним обвалом фондового ринку США в травні 2010 року, коли за годину американський фондовий ринок обвалився на 10%. Але якщо обвал фондового ринку США відбувався під час роботи американського ринку, тобто найбільш високої ліквідності, то обвал британського фунта стався в період вкрай низької ліквідності. Багато учасників ринку поспішили звинуватити у цьому обвалі високочастотну торгівлю (HFT), дійсно, цей фактор міг погіршити ситуацію, але все ж навряд чи саме він став причиною такого обвалу. Суть полягає в тому, що негативні новини про Brexit нашарувалися на ситуацію з аномально низькою ліквідністю в Азії.

Перший фактор — весь тиждень на ринку у зв’язку зі святами практично відсутні китайські інвестори, які фактично пропустили різке негативне зміна кон’юнктури валютного ринку. Мало того, ринків чекали триденні вихідні (у зв’язку з національними святами в понеділок відпочивають Японія і США) напередодні яких інвестори воліють скорочувати маржинальні позиції у валютах, особливо в тих, які схильні до ризику падіння. Невипадково обвал фунта фактично припав на початок роботи азіатських ринків, перші китайські учасники валютного ринку поверталися після свят у ситуацію з різким погіршенням кон’юнктури, а японські йшли на довгі вихідні в умовах ризику падіння британської валюти.

На тлі вкрай низької ліквідності це могло призвести до того, що обсяги продажу валюти на тлі відсутності на ринку покупців, посилені спрацьовуванням стоп-ордерів на продаж нижче 1,25, і стали причиною миттєвого падіння британського фунта. У зв’язку зі сформованою ситуацією варто згадати, що flash crash американського фондового ринку в 2010 році також відбувався після тривалих вихідних у Японії, коли японські інвестори прийшли з вихідних на тлі різко погіршилася кон’юнктури фондового ринку і почали інтенсивно розпродавати американські активи, навряд чи це збіг. Це може означати, що величезні азіатські інвестиції на світовому ринку, які накопичені за останні десятиліття, будуть грати все більшу роль в русі різного роду фінансових активів.

Враховуючи вкрай нерівномірний розподіл ліквідності торгів всередині дня на тлі зростання частки азіатських капіталів, часткового відходу глобальних банків з ринків і зниження ліквідності (у зв’язку з посиленням регулювання та оптимізацією діяльності), зростання частки високочастотної торгівлі і роботизованих систем, подібні ситуації на ринках будуть виникати все частіше. Для багатьох учасників ринку це означатиме зростання вартості ризику волатильності і може призвести до ще більшого погіршення ситуації з ліквідністю на світовому фінансовому ринку.

Усик Ілля

Ілля Усик

Я підозрюю, що найкращі інвестори доходу є консервативними за своєю природою. Я саме такий. Я не вірю, що у мене є якийсь особливий талант або дар для торгівлі, кришталева куля, або будь-який доступ до інсайдерської інформації. Отже, у мене є трохи терпіння щоб послідовно купувати дешево і продавати дорого. Насправді, до становлення фіксованого доходу інвестора, моя торгова історія хвалився навпаки, купуючи високо і продавати низько. Це сумно, але це правда, за ці роки, я дав більше на ринку, ніж я взяв від нього. Проте, це вчорашні новини, і ніякого реального інтересу. Важливе значення в тому, що я аналітичний, організований, дуже добре розбираюся в математиці, і завжди шукаю стратегії, щоб гарантувати мій успіх на ринку. Я хочу поділитися своїми знаннями з ведення в цій області ефективного, прибуткового і безпечного інвестування в привілейовані акції.

Facebook Twitter