Рискованая трампономика: що обіцяє фінансових ринків несподіваний вибір американців

Продовжиться зростання курсу долара, фондових індексів у США і популярності американських облігацій
Трамп програв, і це закономірно. Саме так повинно було починатися більшість статей в західній пресі вранці 9 листопада. Незважаючи на широку підтримку серед громадян США і зовсім свіжий прецедент Brexit, практично ніхто з мейнстрім-журналістів, експертів та аналітиків не сприймав ймовірність перемоги ексцентричного мільярдера всерйоз. Навіть місіс Клінтон, і та встигла заздалегідь замовити салют в Нью-Йорку, щоб відсвяткувати своє, як їй, мабуть, здавалося, зумовлене обрання. Мені цікаво, вона потім пробувала перепродати цей салют Трампу?

Людям взагалі властиво захищати свій статус-кво до останнього і заперечувати прояви реальності, якщо вони суперечать усталеним парадигм. І лише коли реальність зрештою просто вривається в наше життя, як би задаючи питання «Ну що тепер ти придумаєш, дружок?», ми раптом усвідомлюємо, що наші уявлення про дійсність пора підкоригувати. Після перемоги Трампа на виборах у США склалася саме така ситуація. Якщо Brexit з невеликою натяжкою ще можна було виставити якоїсь екстраординарної випадковістю, то вибори в США довели, що ми маємо справу з глобальною тенденцією.

Цю тенденцію можна називати по-різному. Хтось говорить про антиглобализации, хтось- про підйомі консервативних сил, хтось- про боротьбу «патріотів» з «глобалистами». Економічна суть одна: від процесів глобалізації світової економіки виграли не всі. Далеко не все. Найбільше програли «сині комірці» в США та інших розвинених економіках, робочі місця яких тікали за кордон (в основному в Китай та інші країни Азії), а доходи стагнували. У тих же США зарплати низькокваліфікованих робітників, наприклад, знизилися більш ніж на 20% у реальному вираженні в порівнянні з 1980 роком. До деяких пір це зниження нівелювалося за рахунок зростання доступності кредитного фінансування і зниження процентних ставок, а також досягнень науково-технічного прогресу (техніка стала набагато доступніше, створюючи ефект багатства), але тепер «точка кипіння» була пройдена.

В цих умовах мовчазна більшість готове було вибрати будь-якого, хто чітко і голосно заявить про підтримку їхніх сподівань. І Трамп в цьому сенсі просто осідлав хвилю. І, маючи підтримку двох палат Конгресу, він, безумовно, приступить до виконання своїх передвиборних обіцянок.

Цікаво, що обрання Трампа вже призвело до досить суттєвим і несподіваних рухів на ринку. Наміри нового президента реалізувати план фіскального стимулювання (великі витрати на інфраструктуру, зниження податків) разом з посиленням міграційної політики (що веде до позитивного тиску на зарплати низькокваліфікованих робітників, які мають максимальну схильність до споживання) призвели до зростання інфляційних очікувань та різкого стрибка процентних ставок, як короткострокових, так і довгострокових (прибутковість 10-річних держоблігацій зросла з 8 по 17 листопада на 45 пунктів, до 2,3% річних). Індекс акцій S&P 500 в той же період, навпаки, виріс більш ніж на 2%. Зрозуміло, інвестори тепер набагато більш впевнені в тому, що ключові ставки ФРС будуть підвищені в грудні, а в 2017-му їх зростання продовжиться. На цьому тлі долар виріс більш ніж на 3% по відношенню до основних валют-конкурентам.

Наскільки акуратно стане виконувати свої обіцянки Трамп і яке в підсумку дія вони нададуть на економіку США та інших країн, можна буде з більшою певністю говорити лише в січні, після вступу на посаду, проте вже зараз можна зробити деякі припущення. По-перше, зростання курсу долара в найближчі місяці, швидше за все, продовжиться. Причому якщо валюти інших розвинених країн (євро, ієна, фунт стерлінгів) можуть не сильно впасти з поточних рівнів, то азіатські валюти мають всі шанси постраждати сильніше саме Азія була основним регіоном, отримували вигоди від глобалізації, а тепер настав час платити за рахунками». Валюти та фондові ринки інших країн також можуть істотно постраждати десь із-за впливу сильного долара на сировинні товари, де за рахунок збільшеної ваги обслуговування та рефінансування боргових зобов’язань, номінованих у доларах. По-друге, зростання фондових індексів в самих США на даному етапі навряд чи виправданий. Глобальні американські компанії лише програють внаслідок протекціоністських заходів Трампа. Крім цього, середня ставка корпоративного податку в США і так знаходиться на історичних мінімумах, і подальше зниження навряд чи буде великим. При цьому прибутки компаній продовжують знижуватися в середньому, роблячи подальше зростання індексів широкого ринку все менш виправданим. Однак протекціонізм і зниження податків потенційно можуть допомогти малому і середньому бізнесу, а також великим компаніям, орієнтованим на внутрішнє споживання. Цікавою ідеєю в даному випадку виглядає покупка індексу S&P 600 проти короткої позиції в індексі S&P 100 (великі транснаціональні компанії).

Олійник Артем

Артем Олійник

Артем Олійник має майже два десятиліття досвіду торгівлі валютами та інструментами з фіксованим доходом. У нього є глибоке розуміння ринкових основ і вплив глобальних подій на ринках капіталу. Він користується повагою серед професійних трейдерів для його кваліфікованого аналізу та кар’єри історії як глава глобальної торгівлі. З моменту приєднання до OANDA в 2006 році Артем зіграв важливу роль в забезпеченні інформованості про валютного ринку в якості нового класу активів для роздрібних інвесторів, а також надання експертної ради до ряду внутрішніх команд, як краще обслуговувати клієнтів і зацікавлених сторін в галузі.

Facebook Twitter