Ринки лихоманить. Що робити приватному інвестору?

4 серпня на світових торгових майданчиках трапився черговий «чорний четвер». Американські індекси впали на 4-5%, європейські на 3,3%. А слідом за ними, вже в п’ятницю, пішли вниз і російські індекси ММВБ і РТС. Динаміку російського ринку акцій, яку ми спостерігали останні кілька днів, складно пояснити якимись конкретними економічними даними, поганий корпоративною звітністю або політичними сюрпризами. Причина неадекватна грошово-кредитна політика США і зберігаються проблеми в Європі. Звичні орієнтири і приклади розсипаються у нас на очах. ФРС США поступово втрачає репутацію найбільш просунутого центрального банку світу. ФРС не веде ринки, а слідують за ними як було з необхідністю запустити друкарський верстат у зв’язку з іпотечною кризою, що переходить у бюджетна і боргова суверенна криза. Боюся, що тепер у ФРС зовсім не залишилося важелів для стимулювання, а економіку США продовжує трясти. Базові ставки вперлися в нуль, і тільки друкарський верстат може забезпечити фінансову систему США потрібної ліквідністю. Однак чим це закінчується для національної валюти, в Росії ми, здається, знаємо набагато краще, ніж освічені американські фінансисти. Більш того, ФРС, схоже, почала робити помилки, створюють волатильність на американському ринку і по всьому світу. Я маю на увазі той факт, що обсяг вбрасываемой ліквідності виявився неадекватно великим, як і очікування ефективності цих заходів для економіки США. У результаті ми спостерігаємо переоцінку американських цінностей.

Що робити інвестору в такій ситуації? Я вважаю купувати акції, коли всі їх продають, і заробляти максимальний прибуток. З урахуванням того, що ринок падає в цілому, тобто дешевшають практично всі папери, має сенс інвестувати в широкі фонди акцій, а не конкретні сектора. Перевагу краще віддати російським акціям як частини інвестиційної ідеї ринків. Потенціал зростання цього сегмента максимальний. Звичайно, якщо вам по зубах властивий їм ризик. Крім цього, варто звернути увагу на облігації. Вони хоча і вибрали значну частину прибутку, що залишаються гарною альтернативою депозитам на тлі зміцнення рубля.

Інвесторам доведеться змиритися з дуже повільним одужанням американської економіки. До розгойдування цього човна приєдналися досі раціональні (у всякому разі, на перший погляд) американські політики, примудрилися в процесі узгодження стелі держборгу витягнути назовні всю кухню, всі чвари між демократами і республіканцями. У результаті ми спостерігаємо історичний процес зміни лідерів і локомотивів, які рухають світову економіку вперед. І тягар цього лідерства тепер буде на ринках, що розвиваються. Яскраво виражені експортні моделі економік Китаю, Бразилії, Росії, Індії, Туреччини, ПАР, країн ПІВДЕННО-східної азії поступово рухаються в бік внутрішнього споживання. Істотні позитивні торговельні баланси з часом нормалізуються за рахунок зростання імпорту, що відновлює торговельні зв’язки у світі. Надмірно накопичені грошові резерви витрачаються на внутрішні інвестиції і стимулювання попиту. Непропорційно високі рівні заощаджень знижуються, прямуючи на споживання і підтримку внутрішнього попиту.

Все це підтримано демографічною ситуацією згадаймо Індію, Китай. Додайте до цього зростаючі пенсійні системи джерело внутрішніх грошей і стабілізуючий фактор для фінансових ринків і ви отримаєте картину поступового і неминучого перетікання глобальних інвестиційних ресурсів з розвинених країн на ринки, що розвиваються. Тільки цей перетік, раніше мав спекулятивний характер, стає системним і неминучим. Інакше куди подітися великим корпоративним прибуткам, які продовжують демонструвати найбільші американські і європейські компанії. Невже інвестувати в нерастущий бізнес в США і Європі? Ні, все на ринки! Альтернативи немає.

Олійник Артем

Артем Олійник

Артем Олійник має майже два десятиліття досвіду торгівлі валютами та інструментами з фіксованим доходом. У нього є глибоке розуміння ринкових основ і вплив глобальних подій на ринках капіталу. Він користується повагою серед професійних трейдерів для його кваліфікованого аналізу та кар’єри історії як глава глобальної торгівлі. З моменту приєднання до OANDA в 2006 році Артем зіграв важливу роль в забезпеченні інформованості про валютного ринку в якості нового класу активів для роздрібних інвесторів, а також надання експертної ради до ряду внутрішніх команд, як краще обслуговувати клієнтів і зацікавлених сторін в галузі.

Facebook Twitter