Епоха споживання в Китаї: що вона дасть світовій економіці

Зростання добробуту громадян КНР створив основу для бурхливого зростання фондового ринку, але особливості поведінки приватних інвесторів обернулися загрозою ринкового міхура
У Китаї за останній рік відбулося рекордне зростання фондових ринків, загальна капіталізація яких зросла більш ніж на $7 трлн і зробила країну другим за розміром фондовим ринком в світі. Кількість доларових мільйонерів за цей час збільшилася більш ніж на мільйон осіб. А добробут міської родини в середньому зросла більш ніж на $20 000. В останні тижні ми бачимо також рекордне падіння, але можна говорити, що все, що відбувається на китайському ринку звичайний біржової міхур?

Прийнято вважати, що, коли люди стають багатшими, вони в більшості випадків починають більше витрачати. Це явище, назване ефектом добробуту, рушійною силою сучасних економік споживання. Історія китайського ринку останніх 40 років це історія постійного зростання добробуту населення.У перші десятиліття після початку реформ цей підйом був в основному обумовлений легалізацією підприємництва і вивільненням приватної ініціативи. Потім, в 1990-х і 2000-х, добробут людей зростав у ході масового переселення селян у міста, де їх праця була основним ресурсом бурхливо розвивається експортної економіки. А сьогодні ми спостерігаємо перші ознаки нового етапу зростання доходів від капіталу. Якщо раніше люди підвищували добробут в основному за рахунок праці, то тепер вони починають багатіти за рахунок капіталу, накопиченого за останні десятиліття.

До недавнього часу держава фактично мало монополію на заощадження населення, встановлюючи вкрай низькі процентні ставки по банківських депозитах. Це давало державі безкоштовний і практично необмежений капітал для фінансування будівництва інфраструктури. Тепер, коли потреби в новій інфраструктурі поступово знижуються, держава може послабити контроль і дозволити населенню самому вирішувати, куди інвестувати зароблені кошти.

Відкриття в минулому році каналу між Шанхайської і Гонконгської біржами важливим кроком у цьому напрямку, оскільки тепер інвестори з континентального Китаю отримали доступ до раніше закритого для них гонконгівському ринку. Це дало початок новому етапу розвитку китайського капіталізму системи, в який приватний капітал поступово починає грати все більшу і більшу роль.

Результати нової політики вже дали про себе знати: починаючи з червня 2014 року китайські фондові ринки зросли на 120%. Їх загальна капіталізація склала $13 трлн, що майже в два рази більше, ніж капіталізація американського S&P 500.

Ключовим питання: чи впливає зростання добробуту в Китаї на зростання споживання? Адже, наприклад, у США зростання фондового ринку, як правило, викликає лише невелику його збільшення.

Відмінною особливістю китайських фондових ринків те, що левова їх частка припадає на фізичних осіб. Для порівняння, у США переважна частина ринку належить банкам і фінансовим інститутам. В Америці прибуток фондового ринку в першу чергу належить найбільш багатим людям, що володіють банками та інвестиційними фондами. Тому зростання фондового ринку до значного зростання споживання не призводить.

В Китаї ж ситуація зворотна через відносну нерозвиненість фінансової системи основним інвестором велика частина населення, а не банки. Тому, на відміну від США, зростання фондових ринків призводить до появи значних вільних грошових коштів безпосередньо у основного споживача середнього класу.

Не менш важливо те, що китайські інвестори набагато більше схильні витрачати отриманий прибуток. Незважаючи на широку поширеність, інвестування в Китаї як і раніше носить вкрай примітивні форми. Головними рисами фондового ринку короткостроковість і схожість з азартними іграми навіть у зовнішніх проявах. Парадоксально, але ці якості сприяє зростанню споживання.Азартні ігри традиційною китайською національною звичкою. Брокерські контори, які зараз виступають основним інструментом інвестування для пересічних китайських інвесторів, успішно користуються цим і за зовнішнім виглядом нічим не відрізняються від букмекерських контор.

Переважна більшість інвесторів нічого не знає про компанії, акції яких вони купують чи продають. Інвестиційні рішення приймаються на підставі чуток і технічного аналізу інвестори годинами спостерігають за графіками з курсами акцій, намагаючись знайти закономірності. Для більшості інвесторів акції це просто абстрактні назви, імена коней на скачках, а графіки відеорепортажі з забігів.

Олійник Артем

Артем Олійник

Артем Олійник має майже два десятиліття досвіду торгівлі валютами та інструментами з фіксованим доходом. У нього є глибоке розуміння ринкових основ і вплив глобальних подій на ринках капіталу. Він користується повагою серед професійних трейдерів для його кваліфікованого аналізу та кар’єри історії як глава глобальної торгівлі. З моменту приєднання до OANDA в 2006 році Артем зіграв важливу роль в забезпеченні інформованості про валютного ринку в якості нового класу активів для роздрібних інвесторів, а також надання експертної ради до ряду внутрішніх команд, як краще обслуговувати клієнтів і зацікавлених сторін в галузі.

Facebook Twitter