Підстрелити «чорного лебедя». Кому вигідні непередбачувані события

Как інвестори і трейдери заробляють на перемогу Трампа і Brexit.
Світові ринки капіталу живуть новинами та прогнозами. Інвестори скрупульозно враховують у своїх стратегіях наслідки будь-якої події в політиці та економіці. На очікуваннях хороших новин активи зростають в ціні, негативні прогнози змушують індекси падати. Порушити звичний хід речей в будь-який момент можуть «чорні лебеді» непередбачені події, що змушують інвесторів переглянути свій погляд на майбутнє.

У 2016 році відбулося одразу дві події, про які говорили «не може бути». Всупереч прогнозам аналітиків, в червні Великобританія проголосувала на референдумі за вихід з Євросоюзу, а в листопаді, незважаючи на всі дані опитувань, на президентських виборах у США переміг Дональд Трамп. «Унікальність цих подій у тому, що велика частина фінансового світу очікувала зворотного рішення і помилилася. Як правило, відразу після перших новин відбувається різке падіння ряду активів і підвищення волатильності цін», говорить директор Alfa Capital Wealth Андрій Бабиян. І це шанс заробити. Такі операції належать до високоризиковим, тому вирішуються на них небагато, додає Бабиян.Британія, на вихід!
Перед референдумом щодо виходу Великобританії з Євросоюзу фунт стерлінгів досяг річних максимумів і коштував $1,5 (зараз $1,3) інвестори показували впевненість у збереженні статус-кво. Так думали не всі. «Трейдер купив опціони на зниження курсу фунта стерлінга до долара США і не помилився. Вклавши всього $5000 в угоду, він отримав близько $35 000 за один торговий день», розповів провідний спеціаліст «Алор Брокер» Євген Корюхин.

Генеральний директор «Капітал Управління активами» Андрій Гриценко не готовий ризикувати і шукає спосіб заробити вже після того, як непередбачувана подія сталося. «Після Brexit різко почали падати акції британських банків. Протягом кількох днів вони просіли значніше, ніж британський фунт», згадує Гриценко. В перші години після того, як стали відомі підсумки референдуму, акції Barclays, Royal Bank of Scotland, lloyd’s Bank впали на 30-35%. Гриценко купив подешевшали папери Barclays, а приблизно через два тижні, коли шок минув і ціна акцій зросла, заробив більше 35% від вкладення. «Це більше, ніж я заробив би, якщо б відкрив коротку позицію по фунту перед Brexit», підкреслює він.

З тієї ж стратегії клієнти Alfa Capital Wealth заробили на британських облігації першого ешелону, номінованих в фунтах. «Завдяки падінню британської валюти після Brexit наші клієнти, обмінявши дешеві долари на фунти, купували з хорошим дисконтом євробонди. Протягом двох-трьох тижнів після цього ціни на папери відновилися, і інвестори зафіксували прибуток близько 5-7%», розповів Бабиян.

Найбільша кількість інвесторів розіграло іншу комбінацію: скористалися корекцією після Brexit і купили вічні облігації європейських банків, розповідає керівник трейдингу «Атона» Ярослав Подсеваткін. «Ці папери просіли приблизно на 5% і потім протягом місяця повернулися на колишні рівні. Для інструментів, що дають прибутковість 5-7% річних, це рух досить сильним. Фактично місяць міг забезпечити річну норму прибутковості для інвесторів», говорить він.

Несподіваний президент
Президентські вибори в США піднесли інвесторам подвійний сюрприз: не тільки переміг Дональд Трамп, але і ринок відреагував на його обрання всупереч прогнозам експертів. Очевидною ідеєю для чекали перемоги Трампа було поставити на падіння індексу S&P 500 і на зростання ціни золота. Однак падіння індексу і зростання золота були короткостроковими і швидко змінилися зворотним рухом.

Директор з продажів та керівник консультаційного центру IT Invest Андрій Хохрин знайшов спосіб заробити на золоті. Незважаючи на те що 2016 рік багатий на потрясіння, він впевнений, що ціна на цей дорогоцінний метал буде падати. Під час президентських виборів у США в Хохрина була коротка позиція по золоту. Він відкрив її ще в липні 2016 року, коли метал дорожчав після Brexit. «Можливий вихід Великобританії з ЄС вселив у інвесторів невпевненість у будь-яких ризикованих активах, і вони почали скуповувати захисні інструменти. Ми відкривали позиції клієнтам практично на піку за ціною близько $1330-1350 за унцію», згадує Хохрин. У жовтні ціна на золото падала до $1250. А вранці 9 листопада Хохрин виявив, що втратив всю прибуток майже за чотири місяці. З-за перемоги Трампа ціна на золото на максимумі піднімалася вище $1330. «Але я був упевнений, що шокова реакція пройде і ціна на актив знову піде вниз. Чекати довелося менше доби, а до кінця тижня золото коштувало не більше $1230», розповідає брокер. Закривши позицію, він заробив би близько 8% на вкладений капітал. Хохрин чекає, коли ціна дійде до $1150 за унцію, він вважає, що це відбудеться вже в цьому місяці.

Андрій Гриценко купив після перемоги Трампа акції тієї галузі, яка могла б постраждати в разі перемоги Клінтон. «У своїх передвиборчих обіцянках вона різко відкликався про біотехнологічної та фармацевтичної галузі. Обіцяла знизити ціни на їх продукцію. З-за цього котирування в галузі серйозно впали з початку року», говорить Гриценко. На паперах Amgen і Gilead він зміг заробити 7-10% від інвестованої суми протягом двох днів. Ще 6-7% за той же час йому принесли акції американських банків Goldman Sachs і BofA.

Можливість заробити дав і валютний ринок. Перемога Дональда Трампа обрушила до ранку 9 листопада курс мексиканського песо до долара більш ніж на 13%— з 18,3 до 20,8 на піку. Трейдер однієї з інвестиційних компаній зміг заробити на цьому 228% від вкладення. Інвестувавши 31 жовтня $620 500, 9 листопада він отримав більше $2 млн, його прибуток склав $1,42 млн. Трейдер не був упевнений у перемозі Трампа, просто спрацював один з двох варіантів, до яких він був готовий. Він зробив ставку на будь-який рух мексиканського песо відразу після виборів. «Залишені на ніч виборів накази продати і купити опціони за курсом, значно відрізнявся від „передвиборчого“ спрацювали частково: кол-опціони на песо продані не були і, швидше за все, на дату закінчення знеціняться до нуля, пут-опціони були продані за $2,05 млн при досягненні мексиканським песо рівня 20,5», розповів він.

Інвестори все ще можуть заробити на недавньому шоці, каже Подсеваткін. Консервативні інвестори можуть звернути увагу на облігації, прибутковість яких знову стають привабливими. «Акції технологічних компаній в США, Apple, Google, Facebook, Amazon також скорегувалися приблизно на 10-15% і представляють гарну можливість для покупки. Плюс акції біотехнологічного сектора», перераховує Подсеваткін. Крім того, якщо перемога Трампа дійсно призведе до перезавантаження відносин США і Росії, то варто звернути увагу на індекс РТС, який торгується майже в два рази дешевше індексу ринків по мультиплікатору ціна/майбутня прибуток, додає трейдер.

Олійник Артем

Артем Олійник

Артем Олійник має майже два десятиліття досвіду торгівлі валютами та інструментами з фіксованим доходом. У нього є глибоке розуміння ринкових основ і вплив глобальних подій на ринках капіталу. Він користується повагою серед професійних трейдерів для його кваліфікованого аналізу та кар’єри історії як глава глобальної торгівлі. З моменту приєднання до OANDA в 2006 році Артем зіграв важливу роль в забезпеченні інформованості про валютного ринку в якості нового класу активів для роздрібних інвесторів, а також надання експертної ради до ряду внутрішніх команд, як краще обслуговувати клієнтів і зацікавлених сторін в галузі.

Facebook Twitter