В Африку за алмазами: «Алроса» може збільшити частку в ангольському СП

Компанія хоче викупити частку бразильських партнерів у «Катоке» і створити торговий дім, але Мінфін сумнівається
Правління «Алроси» пропонує наростити участь в ангольському СП «Катока», розповів Forbes представник компанії. За його словами, компанію цікавить доля, «яка надалі дозволила б консолідувати виручку і запаси».

Зараз «Алросі» належить 32,8% «Катоки». Підприємство займається видобутком та реалізацією алмазів в Анголі з кімберлітової трубки Катока (Catoca). Партнерами «Алроси» ангольська держкомпанія Endiama (32,8%), китайська China Sonangol International (18%) і бразильська Odebrecht (16,4%). Щорічно «Катока» видобуває понад 6 млн. карат алмазів, а запаси оцінюються в 60 млн карат. За 2015 рік компанія отримала 36,4 млрд руб. виручки і виплатила «Алросі» 2,56 млрд руб. дивідендів.

Менеджмент «Алроси» пропонує наростити частку в «Катоке» за рахунок пакета бразильців, розповів Forbes заступник міністра фінансів Олексій Мойсеєв. Про структуру угоди та її учасників поки рано говорити, зазначає представник компанії: «Можна мати 55%, але не мати жодного представника в наглядовій раді. А може бути 45%, і при цьому через спостережну раду контролювати прийняття рішень». «Компанія вважає, що це вигідні вкладення. Але поки це декларація, говорив віце-прем’єр Юрій Трутнєв в інтерв’ю Forbes. На уряд (контролює 33% «Алроси» через Росмайно) питання не виносилося».

Збільшивши частку в «Катоке», «Алроса» буде отримувати більше дивідендів, констатує експерт галузевого агентства Rough Polished Сергій Горяїнов. Але корпоративний контроль «Алроси» за СП навряд чи посилиться, сумнівається експерт: «У таких країнах, як Ангола це питання має другорядне значення, працюють тільки прямі домовленості». А ось участь у збуті ангольських алмазів зробить проект більш прозорим і додасть «Алросі» ваги в управлінні, вважає Горяїнов.

Доступ «Алроси» до збуту ангольських алмазів одна з умов збільшення частки в «Катоке», розповідає джерело, знайоме з ходом переговорів. Зараз «Алроса» претендує лише на дивіденди «Катоки». А виключне право на продаж всіх ангольських алмазів закріплено за Sodiam «дочкою» Endiama.

«Алроса» пропонує владі Анголи приєднати до «Катоке» новий проект «Луаше» [Luaxe] і передбачити права не тільки на геологорозвідку, але і на видобуток і реалізацію алмазів, розповідає представник компанії. Запаси «Луаше» оцінюються в 350 млн карат, обсяг виробництва алмазів складе близько 10 млн карат на рік. Проект може бути запущений в 2019-2020 роках. «Алроса» розраховує отримати в ньому суттєву частку, що дозволяє брати участь в оперативному управлінні.

Між «Алросой» і владою Анголи домовленості про створення торгового дому, розповідає джерело, знайоме з ходом переговорів. За його словами, це буде СП з Анголою «50 на 50», а обсяг його збуту буде відповідати частці «Алроса» в «Катоке».

Щоб наростити частку в «Катоке», вимагається дозвіл Мінфіну. Але поки відомство не погодив угоду, зазначає Моїсеєв. Мінфін «насторожено» відноситься до проектів в Африці, визнавався заступник міністра в інтерв’ю Forbes раніше: «Нам не хочеться, щоб компанії зі значною часткою держучасті інвестували за межі Росії, якщо в цьому немає необхідності».

Принципово Мінфін не проти, стверджує учасник переговорів з «Катоке». Але міністр фінансів Антон Силуанов не готовий брати всі ризики на себе, говорить співрозмовник Forbes. За його словами, рішення знайдено: ще однією согласующей стороною стане Мінприроди в особі міністра Сергія Донського і МЗС Росії в особі спецпредставника президента по Африці. До кінця року Донський повинен побувати в Анголі і провести переговори з місцевою владою, розповідає співрозмовник Forbes. Мінприроди готове надавати підтримку проекту в рамках російсько-ангольської міжурядової комісії (Донський її співголовою), повідомив представник відомства. У МЗС не відповіли на запит Forbes.

У Мінфіну і ще одна умова, зазначає джерело, знайоме з позицією відомства: домовленості з ангольскими владою по збуту і гарантіям інвестицій повинні бути зафіксовані на папері». Для цього потрібна політична підтримка «на найвищому рівні», вважає співрозмовник Forbes: «Це питання рівня президента». Без такої підтримки угода навряд чи відбудеться, згоден Горяїнов: «В Анголі вся правозастосовча практика зав’язана на керівництво країни».

Тарасюк Григорій

Григорій Тарасюк

Григорій є менеджер як індивідуальних, так і інституціональних інвестицій. Григорій є зареєстрованим інвестиційним консультантом, а також керуючий портфелем інвестиційних програм. Він почав у фінансовому бізнесі в якості директора з досліджень для торгової фірми. Він досліджував аномалії в стандартних моделях ціноутворення опціонів, викладав для початківців опціонних трейдерів, а також розроблені нові методи прогнозування. У 2000 році він встановив загальне консультування досліджень, робота з професійними трейдерами на великій колькості фінансових бірж. Григорій має прихильність задовільняти конкретні потреби окремих інвесторів. Тарасюк підкреслює унікальні обставини кожного клієнта. Григорій також є членом ради двох невеликих технологічних компаній (в даний час голова в одній). Він іноді виступає в якості свідка-експерта в судових справах, пов’язаних з фінансовими ринками.

Facebook Twitter