Інвестори тікають з фондового ринку

Інвестори, здається, перестали довіряти активним фондів, а керуючі вже нічого не можуть зробити з зростаючим відпливом коштів.

Місяць тому Bank of America Merrill Lynch опублікував дослідження, в якому показав відтік з активних фондів у 2016 р. у розмірі $200 млрд. Це рекордні втрати, при цьому велика частина цих коштів переходить у більш дешеві і більш прибуткові пасивні фонди.

Але і приплив в пасивні фонди сповільнюється, так як все більше інвесторів, особливо американських, повністю виходять з ринку.

Причиною такої динаміки стало багаторічне порушення природних ринкових процесів з боку центральних банків, відсутність волатильності ринку, високі збори, що стягуються керуючими активних фондів, і нездатність генерувати значну альфу для активного інвестиційного співтовариства.

За останніми даними ICI за потоками капіталу, немає жодних ознак, що ситуація покращиться найближчим часом. У США відтік з активних фондів став найбільшим за останні п’ять років: за тиждень інвестори вивели $16,9 млрд, це більше, ніж за будь-яку іншу тиждень з серпня 2011 р.

Велика частина коштів була повністю виведена з ринку, але деякий об’єм залишився, але, як і раніше, був переведений в пасивні стратегії. Приплив коштів у ETF за цю ж тиждень склав $2,4 млрд.

Попит на ETF по акціях останнім часом так високий, тому що вони фактично являють собою вкладення в ринкові індекси, які вже 7-й рік поспіль обходять більшість хедж-фондів по прибутковості. Тому подібні дії інвесторів цілком розумні і виправдані, хоча це і означає, що багато керуючі хедж-фондів і взаємних фондів скоро залишаться без роботи.

Експерти відзначають, що активні фонди не змогли відповідати змінам на ринку, тому інвестори шукають альтернативи з більш низькими витратами. Саме на цьому тлі тенденція до зростання пасивних ETF зберігається протягом усього року.

Крім того, відтік з фондів відбувається на тлі наближення виборів президента США 8 листопада і підвищення ставки ФРС в грудні, що може упустити ринок акцій. Також на динаміку відтоку з великих і середніх фондів впливає стартував сезон звітності.

Але якщо розглядати тільки хедж-фонди, то тут ситуація ще гірше. Згідно eVestment хедж-фонди втратили $10 млрд у вересні, а в III кварталі інвестори вивели $29,2 млрд. Це найбільший квартальний відтік з I кварталу 2009 р., і подібна динаміка тільки підтверджує, що зараз інвестори більш зацікавлені в якнайшвидшому виведенні коштів, ніж просто отримання прибутковості.

Усього за 2016 р. відтік капіталу з хедж-фондів досяг $60 млрд і продовжує зростати.

Гарна новина полягає в тому, що індустрія хедж-фондів все ще керує засобами приблизно на $3 трлн. При цьому відтік капіталу зростає, в той час як індекс S&P торгується поблизу історичних максимумів, а це означає, що падіння може початися в будь-який момент. І це погана новина. Вже зараз фонди змушені знижувати виплати своїм керуючим, а за підсумками року загальний розмір компенсацій впаде на 34%, як очікується.

І найцікавіше, що зараз майже неможливо розпочати новий хедж-фонд, якщо тільки у керівника і засновника немає бездоганної репутації або великого і знаменитого інвестора, який готовий дати стартовий капітал.

Принаймні число нових хедж-фондів, за даними Bloomberg, скоротилося до мінімуму з 2000 р.

Балагура Миколай

Миколай Балагура

Працював в повний робочий день інвестором в акції, облігації, опціони і нерухомість, також раніше працювали в якості фінансового/інвестиційного журналіста/аналітика. Попереднє місце роботи – компанія, де він був редактором власного дослідження капіталу. Миколай з відзнакою закінчив Київський національний економічний університет, нині проживає в рідному Львові з дружиною і дитиною.
Дохід інвестування зацікавив Миколая. Він не прихильник якоїсь єдиної стратегії, він просуває філософію що визначає цінності, розвиває мислення, стійкість і особисті цілі. У той час як минуле може бути повчальним, Миколай застерігає від надмірної залежності від нього.
У вільний час він любить говорити про політику, грати на піаніно, сад, і збирати антикваріат.

Facebook Twitter