Банк Японії не може позбутися від готівки

Готівка як і раніше переважають в Японії. Незважаючи на те що в багатьох місцях приймають кредитні картки, у країні розвинені Apple Pay та інші форми безготівкової оплати. Фактичний обсяг банкнот і монет, що циркулюють в Японії, за 20 років збільшився вдвічі. І це при тому, що економіка і населення скоротилися.

На кінець жовтня в обігу перебували готівку більш ніж на 101 трлн ієн ($966 млрд). У 2014 р. готівку використовувались для більш ніж 80% угод у вартісному вираженні.

Проблема з перевагою банкнот і монет полягає в тому, що це обмежує варіанти політики Банку Японії. Схильність японців до використання готівки означає, що будь-яка спроба подальшого зниження негативних процентних ставок може змусити людей забрати свої гроші з банківської системи і зберігати “під матрацом”.

Прийняте в Європі рішення припинити випуск купюр в €500 викликає побоювання, що уряди намагаються ускладнити використання готівкових грошей і таким чином спростити зниження процентних ставок далі на негативну територію.
У Швеції переважна більшість платежів здійснюється без використання готівки, у багатьох відділеннях банків навіть не приймають вклади готівкою і не виробляють видачу готівки. Центральний банк країни (Riksbank) в минулому році заявив, що негативні ставки діють краще в безготівковому суспільстві.

Ключова процентна ставка ЦБ Швеції знаходиться на рівні мінус 0,5% річних. Однак настільки низька ставка не підходить для Японії, де переважають готівкові кошти, зазначає колишній член правління Банку Японії Саюрі Ширай. Банк Японії може знизити ставку до мінус 0,2%, максимум до мінус 0,3%, сказала вона раніше в цьому місяці. В даний час ставка становить мінус 0,1%.

Поліщук Анатолій

Анатолій Поліщук

Я колишній інвестиційний і комерційний банкір з більш ніж 30-річним досвідом роботи в цій області. Я консультував фізичних та інституціональних клієнтів. Моя мета полягає в тому, щоб принести інвесторам найвигідніші і найновіші ідеї високих дивідендів, з особливим акцентом на енергетичному секторі. Моє дослідження ставить за мету максимізацію прибутку шляхом визначення недооцінених цінних паперів в просторі з високим виходом.

Facebook Twitter