Моді зруйнував економіку Індії забороною банкнот

Божевільний і абсолютно негуманний вчинок прем’єр-міністра Індії Наренды Моді, відразу зробив його одним з найбільших дурнів за всю історію грошово-кредитної політики, скасування купюр високого номіналу. При всьому бажанні важко переоцінити шкоду від цього кроку для економіки Індії.
На малий бізнес Індії, наприклад, грошова реформа Моді справила руйнівний вплив.

The Washington Post наводить в якості прикладі місто Нойда. За останні два роки цей передмістя Нью-Делі практично на очах перетворився в справжній анклав дрібних виробників мобільних телефонів.

Тут були створені робочі місця для десятків тисяч виробників із сільської місцевості.

А 8 листопада уряд Моді зробило крок, який буквально сколихнув весь цей галасливий промисловий квартал. Воно відмінило банкноти високого номіналу, обґрунтувавши це боротьбою з багатством, нажитим незаконним шляхом і фінансуванням тероризму.

Однак ще однією причиною для такого кроку стало бажання взяти під тотальний контроль діяльність малих підприємств. Багато виробничі одиниці Нойды скоротилися майже вдвічі, більше чверті робочих повернулися в свої села.

“До 8 листопада промисловість тут буквально розквітала на очах. Зараз же все змінилося до невпізнання. Багато дрібні заводи і складальні лінії, які раніше працювали в три зміни працюють лише в одну зміну. Всі в шоці. Уряд викинуло нас на узбіччя. Чого бізнес боїться найбільше, так це невизначеності”, – зазначив Випин Малхан, президент Асоціації підприємців Нойды.

Деякі малі та середні промислові кластери, в яких задіяно в загальній складності понад 80 млн осіб по всій Індії, заявили про зниження продажів і уповільнення виробництва після скасування банкнот номіналом 500 і 1 тис. індійських рупій.

Міста, в яких розвивається текстильна промисловість, здійснюється виробництво частин для велосипедів, готового одягу, виробів ручної роботи, зіткнулися із зростанням кількості непроданих товарів.

Буквально за кілька днів було зупинено виробництво навіть у великих автомобільних виробників – і все завдяки різкого спаду в споживчих витратах. І, як би відображаючи почуття невпевненості на тлі необхідності скорочувати витрати, компанії, що випускають кредитні карти, заявили про зниження суми угод, навіть незважаючи на те, що брак коштів змушує людей частіше використовувати свої карти.

“У компанії почалися заворушення через відсутність замовлень з ринку. Сировина простоювало, тому що ми не могли його оплатити. Запаси накопичувалися. Блок був зупинений на цілих 10 днів. Коли він був знову відкритий, багатьох з нас попросили виїхати”, – зазначив Судхір Рампхул Сінгх, який втратив свою роботу на заводі по зборці мобільних телефонів в Нойде і повернувся у своє село Дхараву на півночі Індії в цьому місяці. У свою сім’ю з семи осіб він – єдиний годувальник.

На початку наступного року заплановані вибори в штаті Уттар-Прадеш, причому головним питанням на порядку денному під час виборчої кампанії стане різкий спад бізнесу.

“Забудьте про створення нових робочих місць. Рішення Моді забирає робочі місця у людей”, – заявив лідер партії “Індійський національний конгрес” Рахул Ганді на зустрічі з виборцями у цьому місяці.

Моді закликав населення перейти на цифрові способи оплати, що начебто допоможе викорінити корупцію в довгостроковій перспективі.

В офісі Мишры щодня проходить 50 тренінгів, в рамках яких жителів навчають того, як переходити до безготівкових операцій. Але багато власників бізнесу у цих кластерах заявляють, що це не так легко змінити, з огляду на, що у працівників немає смартфонів з виходом в інтернет.
Минулого тижня близько 200 власників компаній в Лудхияне влаштували сидячий страйк проти рішення Моді, назвавши його “непродуманим”.

Вони навіть створили “бригаду” і погрожують відбиватися від податківців, якщо ті “надумають без потреби лізти в наші фінансові звіти і всі справи, пов’язані з бізнесом”.

У найбільшому текстильному містечку країни Бхиванди в західній частині Індії майже цілодобово працює понад 2 млн ткацьких верстатів. Всі ці машини стоять.

“Брак готівки стала останнім ударом по галузі, яка і так страждала від глобальної конкуренції. Зупинено 50% потужності ткацьких верстатів, більше 150 тис. робочих повернулися в свої села”, – заявив Рашид Тахір Момин, чиїй родині належить близько 400 ткацьких верстатів.

Природно, це тільки верхівка айсберга. Індійський алмазний ринок також занурений в повний хаос.

Світова алмазна галузь зіткнулася зі збоями, які можуть тривати кілька місяців наступного року, в тому числі торкнутися і День Святого Валентина. І все завдяки радикального кроку прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді за скасування більшої частини готівки країни буквально за одну ніч.

В західному індійському місті Сурат майстри зазвичай проводять по 10-12 годин в день в маленьких брудних сараях, ограняя і поліруючи 80% алмазів у світі. Однак цей бізнес заснований на готівкових грошах, і демонетизація банкноти високого номіналу багатьох вивела з ладу. Тисячі алмазних брокерів змушені вести справи у вузьких вуличках району.

В Індії попит на ювелірні вироби зростає у весільний сезон, який проходить зазвичай в зимові місяці. Однак у цьому році відзначено зниження продажів, враховуючи, що майже дві третини ювелірних виробів звичайно купуються за готівку, які зараз у дефіциті.

Їшу Датвани, власник Anmol Jewellers, заявив, що його продажі впали майже на 70% після скасування банкнот з високим номіналом. І найближчим часом попит навряд чи відновиться, заявили чиновники.

Поліщук Анатолій

Анатолій Поліщук

Я колишній інвестиційний і комерційний банкір з більш ніж 30-річним досвідом роботи в цій області. Я консультував фізичних та інституціональних клієнтів. Моя мета полягає в тому, щоб принести інвесторам найвигідніші і найновіші ідеї високих дивідендів, з особливим акцентом на енергетичному секторі. Моє дослідження ставить за мету максимізацію прибутку шляхом визначення недооцінених цінних паперів в просторі з високим виходом.

Facebook Twitter