Війна з готівкою: Bitcoin і кредитні картки поступаються

Один з ключових трендів у світовій економіці – це боротьба з готівкою. В Індії вилучено 23 млрд банкнот з обігу в цілях боротьби з ухиленням від сплати податків і з корупцією.
Майбутнє нібито за Bitcoin і мобільними платежами. Авторитетні економісти зі всього світу заявляють про необхідність зупинити друк банкнот з високим номіналом. Мета таких заходів – допомогти їм нав’язати негативні процентні ставки.

Але при цьому касові апарати і раніше переповнені паперовими банкнотами і металевими монетами. Готівка жива-здорова і згідно з новим дослідженням використовується переважною більшістю споживачів.

“Багато хто прогнозував, що готівка зовсім зникне як платіжний інструмент. Тим не менш, перефразовуючи Марка Твена, ми б сказали, що повідомлення про смерть готівкових грошей були сильно перебільшені”, – йдеться в матеріалі Bloomberg.

Вартість долара і євро в обігу подвоїлася з 2005 р. до $1,48 трлн і €1,1 трлн відповідно. Частково це зростання можна пояснити попит на ці валюти в зарубіжних країнах, але є також багато свідчень того, що європейці і американці все ще зберігають пачками готівку.

У новому дослідженні розглядаються дані про виборі способу оплати в Австралії, Австрії, Канаді, Франції, Німеччині, Нідерландах і США.

Наприклад, німці і австрійці носять з собою і використовують по максимуму готівкові гроші, голландці віддають дебетові карти, паперові чеки все ще досить поширені у Франції і США.

Суть в тому, що споживачі в усіх семи країнах використовують готівку частіше, ніж будь-який інший спосіб оплати.

Готівка не менш популярні в США, де вони використовуються при 46% всіх угод у порівнянні з 26% для дебетових карт та 19% для кредитних карт.

Ніша кеша – це невеликі угоди. Типовий людина робить одну-дві покупки в день. Для самих дешевих покупок споживачі в усіх семи країнах воліють готівку. Для більш дорогих покупок найбільш переважні способи оплати значно варіюються від країни до країни. Австрійці та німці досі використовують готівку для великих покупок, але в більшості інших країн воліють дебетові, кредитні картки або чеки.

Оскільки грошові засоби використовуються, як правило, для невеликих покупок, у загальній кількості транзакцій, що проводяться вони використовуються все менше, принаймні за межами Австрії та Німеччини.

У п’яти з семи країн типові споживачі в будь-який момент мають на руках банкноти, еквівалентні $30.

Поки що немає єдиного пояснення того, чому споживачі не позбавляються від готівки. Одним з факторів є продавці, які не приймають картки, або особи, які заохочують готівкові гроші для невеликих покупок.

Використання грошових коштів може бути також звичкою, від якої люди не позбулися й досі. Літні люди більше за інших схильні використовувати готівкові гроші, ніж молоді, у кожній країні, за винятком США.

Можливо, споживачі просто воліють готівку, особливо для невеликих, швидких угод. Це висновок напрошується на основі даних обстеження в п’яти з обстежених країн. Тільки голландці оцінили дебетові картки вище, ніж готівка, з точки зору простоти використання. Американці оцінюють зручність дебетових карти і готівки приблизно однаково, в той же час австрійці, канадці і німці оцінюють зручність готівку вище, ніж дебетових карт.

Крім того, зазначається, що гроші є тим способом оплати, при якому зберігається анонімність користувача. І, можливо, їх найбільше практичне перевага полягає в тому, що вони дають можливість відслідковувати свої витрати в режимі реального часу, навіть якщо акумулятор вашого телефону мертвий. Може бути, тому в усіх семи країнах люди з низьким рівнем доходу набагато більш схильні використовувати готівку, ніж споживачі з високим рівнем доходу.

Тарасюк Григорій

Григорій Тарасюк

Григорій є менеджер як індивідуальних, так і інституціональних інвестицій. Григорій є зареєстрованим інвестиційним консультантом, а також керуючий портфелем інвестиційних програм. Він почав у фінансовому бізнесі в якості директора з досліджень для торгової фірми. Він досліджував аномалії в стандартних моделях ціноутворення опціонів, викладав для початківців опціонних трейдерів, а також розроблені нові методи прогнозування. У 2000 році він встановив загальне консультування досліджень, робота з професійними трейдерами на великій колькості фінансових бірж. Григорій має прихильність задовільняти конкретні потреби окремих інвесторів. Тарасюк підкреслює унікальні обставини кожного клієнта. Григорій також є членом ради двох невеликих технологічних компаній (в даний час голова в одній). Він іноді виступає в якості свідка-експерта в судових справах, пов’язаних з фінансовими ринками.

Facebook Twitter