Як ринки можуть здивувати інвесторів у 2017 році?

Якщо 2016 р. був роком шоків, то що принесуть наступні 12 місяців? Британський журнал The Economist спробував передбачити можливі сюрпризи в наступаючому році.

Сюрприз – це те, що, на загальну думку, не повинно статися. Останнє опитування керуючих глобальних фондів, проведеним Bank of America Merrill Lynch (BAML), визначив те, що більшість людей не сумніваються.

Після перемоги Дональда Трампа інвестори очікують вище середнього зростання економіки, більш високу інфляцію і збільшення прибутку. Вони активно інвестують в акції і мають набагато менше, ніж зазвичай, коштів в облігації.

У зв’язку з цим не дуже важко уявити перший можливий сюрприз. Очікування результату від фіскальної політики Трампа надзвичайно високі. Але для реалізації цієї політики буде потрібно час, і до того ж ініціативи президента можуть бути викинуті конгресом (особливо в питанні державних витрат).

Крім того, демографія та низька продуктивність праці здатні перешкодити прискоренню економіки до очікуваного новою адміністрацією рівня в 3-4%. Зрештою ні фіскальний, ні монетарне стимулювання досі не змогла оживити економіку Японії.

Прибуток американських компаній, яка знижувалася до початку 2016 р., майже напевно почне зростати, особливо якщо нова адміністрація доб’ється скорочення корпоративних податків. Але з коефіцієнтом ціна/прибуток ” (P/E) 28,3, як вказує економіст Роберт Шиллер, багато хороших новин вже закладені в ціні.

Коефіцієнт, що визначає середню прибуток за останні десять років, на 70% вище свого середнього довгострокового показника.

Між тим, ФРС планує до 2017 р. тричі підвищити ставку, що, швидше за все, призведе до зміцнення долара і зниження іноземній прибутку американських корпорацій у доларовому вираженні.

Таким чином, можуть стати сюрпризом не дуже високі показники Уолл-стріт в 2017 р.

Розвиваючи думку, другим сюрпризом може бути те, що справи у державних облігацій виявляться не такими вже й поганими. Прибутковість десятирічних казначейських облігацій вже наближається до верхньої межі діапазону 1,5-3%, в якому вони торгувалися останні кілька років.

Вартість запозичення для приватного сектора, включаючи корпоративні облігації і заставні з фіксованою ставкою, схильна рухатися по прибутковості казначейських облігацій.

Зросла вартість запозичення буде мати негативний ефект на економічну активність. Як підсумок, різкий сплеск прибутковості облігацій часто самостійно коригується, так як більш слабка економічна статистика веде до зниження прибутковості.

Третім потенційним сюрпризом року може стати собака, яка не гавкає. Найбільше опитані BAML керуючі фондами побоюються розвалу Євросоюзу. Саме тому вони мають менше, ніж зазвичай, європейських акцій.

Але ЄС може уникнути катастрофи, якщо Марін Ле Пен програє на президентських виборах у Франції, а Ангела Меркель знову займе пост канцлера Німеччини.

Популізм не кожен раз здобуває перемогу, що підтвердили нещодавні президентські вибори в Австрії. Економіка єврозони може збільшитися на непогані 1,6% у наступному році, говориться в прогнозі ОЕСР. Більш того, континент може навіть виявитися “тихою гаванню” в разі потрясінь де-небудь ще.

Інший потенційний сюрприз 2017 р. може з’явитися з-за великої дестабілізації ринку. Подібне вже було в минулому: миттєві обвали і несподівані стрибки прибутковості облігацій сталися в результаті збою комп’ютерних програм.

Крім того, не слід виключати і загрозу потужної кібератаки фінансових ринків.

І, нарешті, останнім сюрпризом може стати золото. Визначення цільової ціни золота – гра в наперстки. Можна зрозуміти, чому інвестори купували золото, коли центральні банки активно їм запасалися в 2008 р. Але важко пояснити причини дворазового збільшення ціни на золото протягом трьох років до почалося в 2011 р. обвалу.

У зв’язку з зростанням інфляційних очікувань після американських виборів ціни на золото можуть кинутися вгору. Але золото не просто страховка від інфляції, воно також стає затребуваним в період політичної нестабільності. Враховуючи агресивний настрій адміністрації Трампа по відношенню до Китаю і Ірану, неважко уявити, що золота в 2017 р. буде не один привід яскраво засяяти.

Балагура Миколай

Миколай Балагура

Працював в повний робочий день інвестором в акції, облігації, опціони і нерухомість, також раніше працювали в якості фінансового/інвестиційного журналіста/аналітика. Попереднє місце роботи – компанія, де він був редактором власного дослідження капіталу. Миколай з відзнакою закінчив Київський національний економічний університет, нині проживає в рідному Львові з дружиною і дитиною.
Дохід інвестування зацікавив Миколая. Він не прихильник якоїсь єдиної стратегії, він просуває філософію що визначає цінності, розвиває мислення, стійкість і особисті цілі. У той час як минуле може бути повчальним, Миколай застерігає від надмірної залежності від нього.
У вільний час він любить говорити про політику, грати на піаніно, сад, і збирати антикваріат.

Facebook Twitter