Трамп схвалює Brexit і прогнозує розпад ЄС

Нові заяви обраного президента США Дональда Трампа з критикою НАТО, схваленням виходу Великобританії з Європейського союзу і похмурими оцінками поточного стану і майбутнього ЄС ставлять під питання перспективи трансатлантичного альянсу США і Європи.

З моменту вступу Дональда Трампа в президентську гонку в червні 2015 р., протягом всієї передвиборної кампанії і вже після його перемоги на виборах різні експерти і аналітики, а також представники політичних та медійних західних еліт продовжують дивуватися висловлювань, що він робить.

Труднощі перекладу Трампа
Прагнення звести висловлювання Трампа до “недосвідченість”, “дурниці”, “блефу” тощо вже коштували поразки на виборах Хілларі Клінтон і її прихильникам.

Які з планів Трампа на посту президента США надалі будуть реалізовані, а які так і залишаться озвученими лише на словах? Наскільки успішними будуть його “операції” з окремими країнами? Навряд чи хто-небудь може дати хоч скільки-небудь точні відповіді на ці питання – і вже тим більше не ті ж самі експерти і аналітики, які не змогли передбачити його перемогу на виборах.

І тим не менш багато з тих, хто не очікував його обрання і для кого воно стало справжнім шоком, продовжують вважати, що Трамп нібито навмисно “епатує” своїми заявами, а насправді” він нібито буде робити щось зовсім інше.

Діалог одного з провідних фінансових оглядачів американських ЗМІ, провідного Bloomberg Surveillance Тома Кіна з головним економістом FItch Ratings Брайаном Колтоном в ефірі телеканалу “Блумберг” є наочним прикладом такого образу думок:
– Чи можна стверджувати, що ми спостерігаємо блеф з боку Трампа, якусь подвійність в поточній ситуації: з одного боку, у нас є президент з гучною риторикою і певним стилем, але при цьому визначати реальні напрями політики все-таки буде кабінет міністрів, діючи у більш традиційній манері?

– Ні, я так не думаю. Навпаки, на мій погляд, колишній порядок ведення політики в США серйозно зміниться. Я не бачу, чому Трамп раптом змінить собі, коли отримає владу. Так, в США є певна інституціональна система стримувань і противаг, але так чи інакше нас чекає кардинально інший стиль ведення політики. Швидше за все, це буде щось інше, несхоже на колишній курс Вашингтона.

Чи є така мислення прикладом якоїсь захисної реакції, спробою самозаспокоєння, повернення похитнувся світу і світового порядку “звичні рамки”?

Про це, ймовірно, з певною компетентністю можуть судити лише фахівці з психології, і, цілком можливо, їх допомогу, так чи інакше, скоро знадобиться багатьом з тих політиків, які зараз стрімко перетворюються в політичних трупів.

Нові заяви Трампа з приводу НАТО, ЄС, санкцій щодо Росії у черговий раз викликали цілу гаму емоцій по обидві сторони Атлантики – і знову це шок, подив, роздратування.

Джон Керрі, якому залишилися лише лічені години на посаді держсекретаря США, заявив про те, що “так говорити не можна” і що “всім країнам світу потрібно побоюватися авторитарного популізму”. Президент Франції Франсуа Олланд, що відмовився від спроб переобиратися на другий термін з-за вкрай низької підтримки серед французів, заявив про те, що “Європі не потрібні поради ззовні про те, як діяти”.
Канцлер Німеччини Ангела Меркель, чия політична кар’єра, цілком ймовірно, також може завершитися в 2017 р., заявила:

“Наша доля як європейців – у наших власних руках. Він знову розповів про свої погляди. Вони вже були відомі якийсь час. Мої позиції також відомі”.

І хоча Меркель не сказала, в чиїх руках була доля європейців до цього, в одному вона виявилася права: в інтерв’ю журналістам британського видання The Times і німецького таблоїду Bild Дональд Трамп дійсно знову повторив ряд своїх попередніх висловлювань з приводу НАТО і Європи.

Помилка Меркель, застаріле НАТО, думка про Німеччини та ЄС
“Думаю, що вона (Меркель – прим. ред.) здійснила одну катастрофічну помилку – прийняла всіх цих нелегалів. І адже ніхто навіть не знає, звідки вони приїхали.

Впевнений, що якби країни ЄС не змушували приймати величезну кількість біженців, у яких і так багато проблем, те виходу Британії з ЄС не сталося б. Звичайно, його б обговорювали, але саме міграційний криза стала останньою краплею.

Люди прагнуть до національної ідентичності. Тому, якщо ви хочете знати мою думку, я думаю, що приклад Британії послідують і інші країни.

Я дійсно вважаю, що утримувати ЄС разом буде не так просто, як думають багато людей. І я думаю, що якщо біженці продовжать наповнювати різні частини Європи, утримувати ЄС буде дуже важко, тому що люди будуть дуже роздратовані.

Якщо подивитися сьогодні на Європейський союз, то фактично це Німеччина. ЄС – це інструмент для Німеччини. Тому я думаю, що Великобританія поступила дуже розумно, коли вийшла з ЄС.

Я давно говорив, що у НАТО є проблеми. По-перше, це застаріла організація, так як вона була заснована багато років тому. Вона застаріла, тому що не турбувалася про проблеми тероризму. По-друге, багато країн не платять стільки, скільки повинні платити”.

Про все це Трамп неодноразово говорив під час президентської кампанії в США. Він неодноразово критикував НАТО, негативно висловлювався про міграційний кризу в Європі, а також заявляв про те, що США перебувають в умовах жорстокої конкуренції з ЄС і Китаєм.

Однак тоді політичні, фінансові та медійні еліти США і Європи або не сприймали його всерйоз, або намагалися “пояснити” його висловлювання “незнанням реального стану справ у світі”.

Лише до кінця 2016 р. стало очевидно, наскільки серйозно змінилася ситуація в світі, наскільки змінилися настрої в багатьох західних країнах, і першими забили тривогу у фінансовому секторі.

Споріднена душа
У цьому зв’язку варто нагадати, хто був першим з відомих політиків, з ким зустрівся Дональд Трамп після своєї перемоги на президентських виборах, – це колишній лідер “Партії незалежності Об’єднаного Королівства (UKIP) Найджел Фарадж.

Саме він на чолі UKIP стояв біля витоків руху Великобританії за вихід з ЄС. І, можливо, саме до його слів варто прислухатися тим, хто хоче спробувати зрозуміти, на яких позиціях стоїть Дональд Трамп. Відразу після зустрічі з обраним президентом США Найджел Фарадж заявив:
“Трамп вірить, як і я, в державну демократію. Мова йде про те, що ми самі повинні контролювати кордони наших держав, самі видавати свої закони, торгувати один з одним, співпрацювати один з одним, бути добрими сусідами.

Ми говорили про передвиборчої кампанії. Про те, що ми є в певному сенсі самостійними і не є частиною істеблішменту. Ми також говорили про те, як нам вдалося добитися цих двох чудових перемог – виходу Британії з ЄС і перемоги Трампа на президентських виборах. В цьому плані 2016 рік став досить революційним в демократичному сенсі”.
Ще більш проникливим виглядає заява британського політика, зроблене в травні 2014 р., за 2 роки до референдуму про членство Великобританії в ЄС:

“40 років тому політичний істеблішмент Великобританії вирішив, що майбутнє цієї країни полягає в тому, щоб бути частиною європейського проекту. Що відбувається сьогодні?

Ми бачимо спробу побудувати Сполучені Штати Європи, причому без згоди окремих країн: їх громадян навіть не запитали, чи хочуть вони цього чи ні.

Яка позиція UKIP? Ми говоримо – хвилиночку, почекайте, будь ласка. Ми хочемо торгувати з Європою. Ми хочемо співпрацювати з Європою. Ми хочемо бути добрими сусідами. Але ми не хочемо, щоб 75% законів приймалися за межами Великобританії. Більшість законів, які впливають на роботу британських компаній і наші можливості в глобальній торгівлі, створені в цій країні, їх взяли в якомусь іншому місці. Ми говоримо те, про що думають багато британців. Результати виборів підтвердили це.

Дуже важливий момент, на мій погляд, полягає в тому, що Європейський союз заснований на так званій “моделі соціального ринку”. В теорії це, звичайно, чудово. Передбачалося, що нікому в Європі не доведеться дуже багато працювати. У всіх буде багато відпусток. Загалом, прекрасна життя, чи не так? Ось тільки економічна реальність чомусь склалася трохи інакше. Подивіться на країни Південної Європи. Багато хто вже зазначили, що вони буквально опинилися в пастці євро. Котирування єдиної валюти для них занадто високі, їх економіки неконкурентоспроможні. У ряді країн рівні безробіття серед молоді наближаються до 60%. Ризики дефляції в проблемних країнах як і раніше дуже сильні.

Я б відзначив ще одну проблему. Європейський союз зобов’язав країни, які входять в нього, інвестувати величезні кошти в розробку альтернативних джерел енергії, зокрема мова йде про вітряної енергетики. В результаті ціни на електроенергію у Великобританії, які і так росли до цього, зараз почали рости ще швидше. Не дивно, що багато компанії закривають свої підприємства у нас в країні і переносять їх в інші держави. Влада ЄС роблять нашу економіку неконкурентоспроможною за рахунок підвищення вартості енергії. Навіщо нам це?”
Очевидно, що на сьогоднішній день в західних країнах Дональд Трамп і Найджел Фарадж фактично стали прикладом політиків “нової хвилі”. Вони можуть по праву сказати: “Спочатку нас ігнорували, потім над нами сміялися, потім з нами боролися, потім ми перемогли”.

Проблема в цій ситуації – як для самого Дональда Трампа, так і для подальших відносин США і Європи – полягає в тому, що з йдуть з політичної сцени владою колишньою формації (які до того ж, на його думку, роблять катастрофічні помилки) йому просто нема про що говорити.

Нерозуміння і розбіжності, які все більш явно проявляються між новим американським керівництвом і опинилися в кризі європейськими владою явно показують – США і Європі вперше за довгий час доведеться шукати спільну мову щодо ключових питань.

Правда з виходом Британії англійський втратить статус офіційної в ЄС, тому трансатлантистам все-таки доведеться шукати хороших перекладачів.

Олійник Артем

Артем Олійник

Артем Олійник має майже два десятиліття досвіду торгівлі валютами та інструментами з фіксованим доходом. У нього є глибоке розуміння ринкових основ і вплив глобальних подій на ринках капіталу. Він користується повагою серед професійних трейдерів для його кваліфікованого аналізу та кар’єри історії як глава глобальної торгівлі. З моменту приєднання до OANDA в 2006 році Артем зіграв важливу роль в забезпеченні інформованості про валютного ринку в якості нового класу активів для роздрібних інвесторів, а також надання експертної ради до ряду внутрішніх команд, як краще обслуговувати клієнтів і зацікавлених сторін в галузі.

Facebook Twitter